خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

آثار و پيامدهاي تخريبي فضای سایبر

  http://www.resalat-news.com/Uploads/NewsPics/20151220191022262.gif

  طي37 سال گذشته دشمنان اين مرز و بوم انواع توطئه‌هاي فرهنگي، اقتصادي، سياسي، نظامي و امنيتي از جمله؛ بمب‌گذاري، ترور، کودتا، ايجاد بحران‌هاي اجتماعي از طريق شايعه‌پراکني و ايجاد اختلاف و تفرقه بين پيروان مذاهب اسلامي و اقوام ايراني و نيز بحران‌هاي امنيتي مانند؛ درگيري‌هاي کردستان، جريان خلق عرب در خوزستان، اقدامات تروريستي در سيستان و بلوچستان، عمليات منافقين در آمل، غائله گنبد و سرانجام جنگ تحميلي و بمباران و گلوله‌باران مناطق مسکوني و صنعتي و پس از آن اغتشاشات انتخاباتي و سياسي در برخي از شهرهاي ايران را به کشور ما تحميل کرده‌اند.

  همزمان، با اقداماتي مانند؛ بلوکه کردن دارايي‌هاي ايران، تحريم اقتصادي، ايجاد اختلال در چرخه توليد و تجارت کشور، نسبت دادن انواع اتهامات سياسي و حقوقي مانند؛ حمايت از تروريست، نقض حقوق‌ بشر و حتي پول‌شويي و نهايتا اتهام تلاش ايران براي دستيابي به سلاح‌هاي کشتار جمعي و بمب هسته‌اي، نهايت توان خود را براي تحت فشار قرار دادن دولت و ملت شريف ايران و سرنگوني انقلاب اسلامي به‌کار برده‌اند.

  اگرچه با عنايت الهي و به لطف حضور هوشيارانه مردم فهيم و انقلابي ايران، دشمن در هيچ‌يک از اين موارد نتوانسته به نتيجه قطعي دست پيدا کند، اما با استناد به بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي (دامت برکاته) و با اتکاء به آمارهاي تکان دهنده مندرج در گزارش‌هاي منتشره از سوي دستگاه‌هاي ذي ربط از جمله؛ مجلس شوراي اسلامي، قوه قضائيه، آموزش و پرورش، نيروي انتظامي، بهزيستي و ساير مراجع ذي ربط، با اطمينان مي‌توان گفت؛ که آثار تخريبي شبيخون فرهنگي دشمن به مراتب بيشتر و عميق‌تر از تمام موارد فوق بوده است.

  امام خامنه‌اي در رابطه با اهداف دشمن در اين زمينه در تاريخ 90/7/2  در جمع روحانيون شيعه و اهل سنت کرمانشاه مي‌فرمايند: «شيطانِ امروز که از راه اينترنت و ماهواره و روش‌هاي ارتباطي مدرن و فوق مدرن سراغ شما مي‌آيد، حرف‌هاي مدرني هم دارد؛ سخت‌ افزارش را مدرن‌کرده، نرم ‌افزار مدرن هم دارد. شبهه ‌آفريني دارد، اخلال در عقيده دارد، ايجاد تشويش در ذهن دارد، تزريق نااميدي دارد، ايجاد اختلاف دارد.» اين در حالي است که ظاهرا برخي از خانواده‌ها و گروهي از افراد جامعه و حتي برخي از مسئولين ذي ربط همچنان در خواب غفلت به سر مي‌برند و هنوز از عمق فاجعه بي‌خبرند و يا به علل مختلف از جمله؛ ضعف‌هاي اعتقادي، کم کاري و ناتواني در انجام وظايف پيشگيرانه و اجراي برنامه‌هاي پيش‌دستانه و ساير دلايل مشابه، وضعيت را عادي جلوه داده و يا تظاهر به بي‌اطلاعي مي‌کنند.

  براي درک بهتر موضوع کافي است ضمن توجه به علل کينه‌ ورزي و عداوت‌هاي صورت گرفته از سوي استکبار، آمار ناهنجاري‌ اخلاقي و اجتماعي حدود سه دهه اول انقلاب اسلامي با آمار و اطلاعات جهشي مربوط به ناهنجاري‌هاي يک دهه اخير يعني مقطعي از تاريخ انقلاب اسلامي که مهمانان فاسد و ناخوانده اعزامي از سوي دشمن و به‌عبارت ديگر، آنتن‌هاي ماهواره‌اي، اينترنت و فضاي مجازي و بازي‌هاي رايانه‌اي ساخته و پرداخته غرب به اين سرزمين پا گذاشتند، مورد واکاوي و مقايسه قرار گيرد. قبل از پرداختن به آمار و اطلاعات مربوط به ناهنجاري‌هاي مربوط به حوزه فرهنگي و اجتماعي، لازم است نگاهي گذرا داشته باشيم به ميزان حضور و نفوذ ميهمانان مورد اشاره در جامعه و خانه و زندگي مردم، مهماناني که مي‌توانستند و هم‌اکنون نيز مي‌توانند به شکل کنترل شده و با محتوايي آموزنده و در عين‌حال متناسب با ارزشهاي اسلامي- ايراني در خانه مردم حضور پيدا کنند.

  الف- ضريب نفوذ ماهواره
  هم اکنون در 159 مدارتلويزيوني موجود در کل جهان، بيش از 203 ماهواره تلويزيوني فعال است. از اين تعداد امواج حدود نيمي از آنها يعني بيش از 100 ماهواره‌ در 80 مدار آن، در ايران قابل دريافت است. اين تعداد ماهواره، امکان تماشاي حدود 18000 شبکه تلويزيوني را در ايران فراهم مي سازد که حدود 2000 تاي آنها با رسيورها و ديش‌هاي معمولي دريافت مي‌شوند.

  ب- ضريب نفوذ فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي
  تعداد کاربران ايراني اينترنت در شش ماه نخست سال 1392 حدود 41ميليون نفر بوده است. اين در حالي است که پليس فتا (پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات) مي‌گويد حدود 85 درصدکاربران ايراني فعال در اينترنت، عضو شبکه‌ هاي اجتماعي هستند. با محاسبه‌ اي ساده مي‌ توان گفت بر اساس آمارهاي رسمي، حدود 35 ميليون ايراني يا به عبارتي با احتساب جمعيت 80 ميليوني ايران، حدود 47 درصد ايرانيان از طريق رايانه، تبلت يا تلفن همراه، عضو شبکه‌ هاي اجتماعي هستند.

  ج- ضريب نفوذ بازي‌هاي رايانه‌اي
  در حال حاضر بيش از 20 ميليون ايراني، کاربر بازي‌هاي رايانه‌ اي هستند؛اکثر کاربران ايراني به ‌طورميانگين روزانه حد اقل دو ساعت و در پاره‌‌اي از موارد تا بيش از 16 ساعت از وقت خود را تا پاسي از شب به بازي‌هاي رايانه ‌اي اختصاص مي‌دهند و اين بدان معناست که هر روز حدود 40 ميليون نفرساعت و ماهانه 1200 ميليون نفرساعت از وقت مفيد آينده‌‌سازان کشور و نيز جوانان و نوجوانان و حتي بزرگسالان و به تعبير ديگر، نيروي کار ايران اسلامي صرف اين ‌گونه ابزارمي‌شود.

  آثار و پيامدهاي تخريبي به روايت آمار و اطلاعات:
  طبيعي است که اين هجمه سنگين و حضور گسترده تبعات و پيامدهاي منفي متعددي را در ابعاد مختلف فرهنگي و اجتماعي و حتي سياسي و اقتصادي در جامعه برجاي گذاشته که مهم ترين آنها عبارتند از:


  1-تغيير منفي نسبت ازدواج و طلاق: در سال 83 يعني حدود 11 سال قبل به ازاي هر 9 ازدواج يک طلاق داشتيم، در حالي که آمارها نشان مي‌دهد  پس ورود رسانه‌هاي جديد به کشور اين آمار در سال 93 با يک رشد جهشي به يک طلاق در ازاي هر 4 ازدواج بالغ گرديده است، به‌گونه‌اي که آمار طلاق که در سال 83 در هر 17 دقيقه يک مورد بوده، در سال 93 به يک طلاق در هر 3/5  دقيقه رسيده و متقابلاً طي همين مدت آمار تعداد ازدواج با رشد منفي مواجه بوده و از 9/1 به 7/6 افزايش يافته است.  حدود 60 درصد از طلاق‌هاي صورت گرفته در سال‌هاي اخير، حاصل ترويج بي بند و باري ناشي از ديدن فيلم‌ها و برنامه‌هاي غيراخلاقي شبکه‌هاي ماهواره‌اي و ترغيب رسانه‌هاي فضاي مجازي به گسترش فرهنگ غربي و ايجاد روابط نامشروع بين زنان و مردان و در نتيجه طرح انتظارات نامتعارف جنسي از سوي زوجين مربوط مي‌شود.


  2-گسترش فساد جنسي: طي يک دهه اخير سن روسپيگري در ايران از 30 سال در سال 80 به 15 سال در سال 92 و 13 سال در سال 94  تقليل يافته و 11 درصد روسپيان تهران با آگاهي همسرانشان دست به اين ‌کار مي‌زنند.


  3- شيوع پديده فرار دختران: متاسفانه يکي از آثار و پيامدهاي منفي استفاده بي ‌ضابطه و نادرست از اين ابزار که در مورد دختران علاوه بر مراجعه به مطالب و تصاوير و فيلم‌هاي غيراخلاقي، ارتباط مجازي مانند پيامک و چت کردن با جنس مخالف را نيز شامل مي‌شود، افزايش پديده فرار دختران بوده و اين مورد نيز معضلي است که روز به روز در حال افزايش است و طي يک دهه اخير سالانه حد اقل 10 الي 15 درصد به مقدار آن در سنين 14 تا 18سال افزوده شده است.


  4-افزايش ميزان مصرف مشروبات الکلي و شرب خمر: با اينکه پس از انقلاب اسلامي مصرف مشروبات الکلي در کشور تقريبا به طور کامل ريشه‌کن شده بود، اما پس از ورود و گسترش ضريب نفوذ رسانه‌هاي جديد به‌خصوص ماهواره در خانه و زندگي مردم، متاسفانه يک‌ بار ديگر شاهد رشد تدريجي مصرف مشروبات الکلي در کشور هستيم، به شکلي که در سال 92 ايران از لحاظ مصرف اين مواد در رده 116 و از نظر سرانه اعتياد در رده 19 جهان قرار گرفت. نکته تاسف‌بار اين است که در سال 92 بيش از 200 ميليون ليتر مشروبات الکلي قاچاق و يا توليد داخلي  به‌طور مخفيانه عرضه شده است، در حالي كه در کشور به مصرف رسيده که اصلي‌ترين مصرف‌کنندگان آن در کشور را جوانان 17 تا 30 ساله به خود اختصاص داده‌ است، جواناني که عمدتاً سابقه مصرف الکل در خانواده خود را داشته‌اند.


  5-مواد مخدر و اعتياد: برابر آمار رسمي ارائه شده از سوي مسئولين ذي ربط در کشور، در سايه آثار منفي ناشي از حضور رسانه‌هاي جديد در زندگي مردم، آمار مصرف‌کنندگان ايراني ترياک به 726 هزار نفر، شيشه به بيش از 343 هزار نفر،کراک به بيش از 211 هزار نفر، هروئين به بيش از 105 هزار نفر، حشيش به بيش از 79 هزار نفر و اکستازي به بيش از 39 هزار نفر رسيده است، البته ذکر اين نکته آماري ضروري است که برخي از معتادان همزمان از دو يا سه ماده مخدر استفاده مي‌کنند. اتفاق مهم ديگر در اين سال‌ها تغيير الگوي مصرف معتادان از مواد سنتي به مواد صنعتي است، به شکلي که از مصرف نيم درصدي مواد صنعتي در سال 84 به بيش از 26 درصد در سال 92 افزايش يافته و اين در شرايطي است که مصرف برخي از اين مواد تا قبل از يک دهه اخير در ايران مرسوم نبوده است.اگرچه 98 درصد مواد مخدر صنعتي که مورد مصرف معتادان قرار مي‌گيرد، وارداتي است، اما اينک بسياري از اين مواد در کارگاه‌هاي زيرزميني در داخل کشور  توليد و عرضه مي‌شوند، به همين دليل آمار شناسايي و کشف اين کارگاه‌ها، با رشد 280 درصدي در سال‌هاي اخير مواجه بوده است. سن شروع مصرف مواد مخدر در مردان که تا سال 86 بين 23 تا 24 سال قرار داشت، طي 6 سال اخير به 21 سال رسيده است و متاسفانه با رشد 73 درصدي معتادان در جامعه زنان در سال‌هاي 86 تا 92 نيز همراه بوده است.

  6-گسترش عرفان‌هاي کاذب: گرايش به معنويت و نيز حضور در فعاليت‌هاي سياسي در هر جامعه‌اي حتي در يک جامعه کاملاً ديني، اگر در مسير درست هدايت نشود، مي‌تواند به کاهش روحيه معنوي و گسترش تفرقه و ايجاد ناامني در کشور منجر شود و اين موضوع نيز توطئه‌اي است که از ابتدا به شدت از سوي شبکه‌هاي ماهواره‌اي مورد توجه قرار گرفته است و منجر به تغيير رفتارهاي مذهبي و سياسي تعداد قابل توجهي از نسل جوان جامعه گرديده است. در حال حاضر 103 فرقه فعال مذهبي و شبه مذهبي با بيش از 200 شبکه راديو تلويزيوني و هزاران سايت و ده‌‌ها نشريه و شب‌نامه در حال تخدير افکار جوانان اين مرزو بوم هستند، اين رسانه‌ها معمولاً در گام نخست با ايجاد ترديد در مباني اعتقادي جوانان کار خود را آغاز و به تدريج با اعتمادسازي و نشان دادن الگوهاي کاذب و رؤيايي، اهداف و برنامه‌هاي خود را تا جذب کامل مخاطب و تبديل وي به يک‌فرد کاملاً مطيع، پوچ‌گرا و شيطان‌پرست ادامه مي‌دهند.

  7- تغيير سبک زندگي: تمرکز رسانه‌هاي جديد بر اين موضوع يعني تغيير سبک زندگي که ابعاد مختلفي از رفتارهاي اجتماعي و فردي افراد جامعه را در بر مي‌گيرد، در حدي بوده که هم‌اکنون مقام اول جهاني برخي از ناهنجاري‌هاي اجتماعي مانند؛ عمل زيبايي بيني، مصرف مواد و لوازم آرايشي و سرانه مصرف نوشابه به نام ايرانيان ثبت شده و بسياري از ديگر موارد مانند؛ تغيير مد لباس و آرايش مو، ترويج فرهنگ هم‌نشيني با سگ و به ‌ويژه خريد ونگهداري حيوانات غيرخانگي از مار، موش، عقرب و رتيل گرفته تا تمساح، شير و پلنگ و حتي زرافه‌هاي مينياتوري نيز با رشد جهشي و چند برابري همراه بوده است و اين درحالي‌ است که برخي از آنها در ايران مطلقاً سابقه نداشته است.

  همچنين همزمان با ورود رسانه‌هاي جديد، مصرف گرايي به شدت در جامعه ايراني رسوخ نموده و حتي ذائقه غذايي بسياري از افراد جامعه را دستخوش تغيير نموده و در حد نگران کننده‌اي پاي برخي  اقلام فانتزي مانند؛ فست فوت‌ها،انواع نوشابه‌ها، سيگار و تنقلات صنعتي و مضر براي بدن را به سبد مواد غذايي خانواده‌ها باز کرده است، به‌طوري که بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، رشد معضل چاقي در کودکان ايراني به 60 درصد رسيده و برخي بيماري‌هاي جديد مانند؛ انواع سرطان‌ها و بيماري‌ها جنسي مانند ايدز و يا بيماري‌هاي روحي و رواني ناشي از زندگي منطبق و هم‌راستا با فرهنگ غربي نيز به‌شدت شيوع يافته و سلامت مردم را نشانه رفته‌اند.

  از آنجا که جنگ فرهنگي و به تعبير رهبر معظم انقلاب اسلامي؛ شبيخون فرهنگي از سال‌ها پيش به شکل پنهان و نامحسوس آغاز شده و دامنه نفوذ خود را به‌ تدريج گسترش داده است، لذا کارشناسان و متخصصين حوزه جنگ نرم، مبارزه در اين حوزه را به مراتب پيچيده‌تر و سخت‌تر و در عين‌حال پيامدهاي آن را خطرناک‌تر از جنگ نظامي معرفي نموده و قدرت تخريبي و درازمدت ابزار و روش‌هاي مورد استفاده در آن را از قدرت تخريبي توپ و تانک و موشک و حتي بمب اتمي بيشتر مي‌دانند.با اين توضيحات انتظار مي‌رود، مسئولين ذي ربط با همکاري و همراهي يکديگر و با استفاده از نظرات کارشناسان، فرهنگ‌ سازي نمايند و همچنين موضوع مقابله، پيشگيري و تهيه و اجراي برنامه‌هاي بازدارنده و برتري‌ساز را بيش از پيش مورد توجه قرار داده و به‌ طور جدي در دستور کار خود قرار دهند.


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مصرف ,مواد ,آمار ,جامعه ,ايراني ,مورد ,انقلاب اسلامي ,مشروبات الکلي ,ضريب نفوذ ,رسانه‌هاي جديد ,هزار نفر، ,مصرف مشروبات الکلي ,
  آثار و پيامدهاي تخريبي فضای سایبر

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر