خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

عرصه فرهنگی ولزوم جلوگیری از نفوذ دشمن

  رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی، اثرات چشمگیری بر ارزش ها و فرهنگ جوامع به جای می گذارند. به دور از آثار مثبت و منفی رسانه ها، باید اذعان داشت که پیدایش دگرگونی های اجتماعی و تغییر ارزش و فرهنگ، از مواردی است که در نتیجه‌ی کارکرد رسانه‌ها صورت تحقق به خود می‌گیرند. از سوی دیگر این وسایل در فرایند تهاجم فرهنگی و مقابله با آن، جنگ روانی، استعمار ملت ها در امر باز سازی و دستیابی به توسعه یافتگی، تحقق هدف‌های آموزشی یا سرگرمی و... کاربرد مؤثرتری دارند.

  جمهوری اسلامی ایران با قاعده نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر عرصه بسیار پیچیده‌ای را برای نفوذ و آسیب‌رسانی بیگانگان فراهم آورده است که در سال‌های اولیه تشکیل خود توانست به خوبی آن‌ها را مدیریت و دفع کند. اما حقیقتی که باوجود تاکیدات بر آمادگی‌های همه جانبه، مغفول مانده است آمادگی‌های فرهنگی است.

  در روزهای گذشته در حالیکه کشور در کشاکش برجام هسته ای، انتخابات مجلس شورای اسلامی و افزایش حساسیت‌ها در جنگ سوریه است، دغدغه شماره یک بخش عمده‌ای از جمعیت جوان، متفکر و پرانرژی جامعه به فیلترینگ یا عدم فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام معطوف می‌شود. شبکه پیام رسانی که با مهندسی بجا و به موقع اتفاقات، خود را در صدر اخبار قرار می‌دهد. گویی بود یا نبود تلگرام برای ایرانیان این روزها از هر مساله دیگری مهم‌تر است.

  عرصه فرهنگی در ایران به ویژه پس از انقلاب اسلامی همواره با هجمه‌های فراوانی مواجه بوده است که عدم برنامه‌ریزی بلندمدت و نگاه کارشناسانه به آن موجب تضعیف تدریجی آن شده است. ضعفی که نمود بیرونی آن در عدم بازتولید مفاهیم جهانی در قالب فرهنگ ایرانی-اسلامی جامعه جوان ایرانی را با چالش‌های فراوانی از جمله بحران هویت، فردگرایی، بی‌توجهی و عدم حساسیت نسبت به پیرامون خود دچار کرده است. حال آنکه فیلتر شدن یا نشدن تلگرام نه تنها اثری بر این مساله ندارد که صرفا کاتالیزوری برای مهاجرت فناورانه از محیطی به محیط دیگر با چالش‌ها و فرصت‌های جدید را پدید می‌آورد. جلوگیری از نفوذ تنها با انسداد و گرفتن میسر نخواهد بود چرا که نفوذگران ایستا نیستند. با اتخاذ سیاست‌های تولید محور به ویژه در حوزه صنایع فرهنگی می‌توانیم به معنای واقعی کلمه اجازه نفوذ ندهیم.

  مسئولان ابتدا باید منافذ نفوذ را شناسایی کنند، که بعضا این منافذ در ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواهد بود، سپس در جهت مسدود سازی آن اقداماتی را انجام دهند. این موضوع باید جزء اولویت‌های کاری مسئولین قرار گیرد و مقابله با آن قطعا کار بسیار سختی است.در این بین بدنه ای از افراد وجود دارند که در ظاهر به نوعی مذاکره را با آمریکا را ادامه می‌دهند، اما در باطن نوعی گرایش درونی به ارزش‌های آمریکایی در این افراد وجود دارد که این موضوع خطری زیادی دارد و ما نگران این نوع گرایش‌ها هستیم.


  این مطلب تا کنون 11 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : نفوذ ,فرهنگی ,اسلامی ,تلگرام ,کلمه ,افراد وجود ,
  عرصه فرهنگی ولزوم جلوگیری از نفوذ دشمن

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر